Snapseed.jpeg

Atilla Gökova

Hocaların hocası Cumhur Gökova'nın büyük oğlu olarak Vancouver'da dünyaya gelen Gökova, yelkencilik hayatına çocuk yaşta başladı. Sonrasında aile şirketi Gökova yelken akademisinde profesyonel yaşamına 2003 yılında başladıktan sonra o yıllarda çok sıkı denetlenen international yachtmaster traning (ıyt) çatısı altında eğitimlerini ve öğretmen okulunu tamamladı. 2007 Yılından beri amatör yarışçılar ile yelken yarışlarına iştirak etmekte aynı zamanda 2005 te ülkenin en genç yarış takımı olan Yıldızlar takımı organizasyonunun takım liderliğini yaparak 9-14 yaş grubunda çocuklar ile İRC gruplarında yarıştı ve çeşitli dereceler aldı. 

Gökova 19 yıllık profesyonel yelken yaşamı ve çocuk yaştan beri Türkiye'nin ilk yelken okulunu kuran babasının yanında öğrendiklerini harmanlayarak, ülkemizde şu anda olan sistemlerin yeterliliğine inanarak kendi eğitim sistemini kurdu. Bunu da aynı zamanda iyi bir fikir ve doğru bir iş olduğuna inandığı Türk Yelken Federasyonu'nun YY sistemi ile birleştirdi ve şu anda 2017 yılında kurduğu atillagokovasailing markasının çatısı altında insanlara pratiğe yönelik, doğru ve kesin bilgi ile harmanlanmış, her hedefe yönelik doğru tekne ile yelken eğitimi vermeye devam etmekte. 

Danışmanlık vermek ve tekne transferi yapmak için yaptığı organizasyonlar da Kuzey denizi, Baltic denizi ve Atlantik seyirleri yaptı. Tüm Akdeniz'i defalarca kapsayan yaklaşık 80.000 millik bir deneyime sahip ve bu deneyimin çok büyük kısmı eğitim amaçlı yapılan gezilerden oluşmakta. 

Gökova yelken eğitmeni olmanın yanı sıra renkli bir karakter, yazarlık, müzisyenlik ve içerik üreticiliği profesyonel alana taşıdığı hobilerden bazıları. Yayınlanmış bir fantastik bir romanı da bulunan Atilla Gökova'nın Yalnızlık Melekleri isimli kitabına internetten ulaşmak mümkün.

Atilla Gökova der ki !

Ülkemizde çok doğru kurgulanmış bir sistemde başlayan yelken eğitimi serüveni maalesef yıllar içinde evrilerek bir çok sektörde olduğu gibi tüketim toplumuna hizmet eden bir yapıya bürünmüştür. Eğitim, konfor, ferah ve eğlence içinde yapılan ve tek amacı eğlenmek olan bir operasyon hiç bir dalda olamaz.

Bu yüzden tadında eğlenerek konfor ve lüksün değil denizin ve doğanın tadını çıkararak tekne sahibi değil denizci olmayı hayal etmeli ve bu bakış açısı ile bu eşsiz hobiye soyunmamız gerektiğine inanmaktayım. 

İnandıklarım doğrultusunda doğru donanım ile donatılmış doğru tekneler ile yelken eğitimi vermeye çaba göstermekteyim. Bu sebep ile teknemize geldiğinizde bir çok şeyin analog olduğunu, teknolojiden güvenlik için faydalandığımızı ve denize çıktığımızda amacımızın realite dünyasından uzaklaşmak olduğunu göreceksiniz. Amacımız eşsiz bir deneyim yaşatırken doğru bilgi ile donatılmış denize ve doğaya saygılı denizciler yetiştirmekte. Bir teknenin üstünde bir hafta birlikte bulunmak inanılmaz önemli bir enerji işi. Bu sebep ile kendimi daha çok tanıtmayı hedeflediğim youtube kanalımda enerjimi, ideolojimi ve karakterimi mümkün olduğunca yalın halde ortaya koymaya çalıştım. Aynı bakış açısı ile bir araya geldiğimiz insanlar ile hep daha çok eğlendik, öğrendik ve keşfettik. Bunu yaşarken de hiç problem yaşamadık. 

Yozlaşan bir çok şey bizleri daha bireysel ve soyut bir yaşam biçimine evirmekte. Deniz ise en güzel kaçış noktamız ancak denizi yanlış yaşamak ve kendimize kaçacak alan bırakmamak ne kadar kötü olur değil mi? Bu yüzden bizimle eğlenin gezin ve öğrenin, biraz da zorlanın tabi ki. Sonrasında kendi teknenize geçtiğinizde problemsiz ve harika tatiller yaşamanın yolu gerçekten yelken yapabilmekten geçiyor çünkü. 

Bizimle geçireceğiniz vakti unutamamanız ve aldığınız bilgileri ömür boyu kullanabilmeniz dileklerim ile 

Atilla GÖKOVA 

    Ekibimiz 

IMG_4896.jpeg

Atilla Gökova

Baş eğitmen 

IMG_0583.jpg

Barbaros Özmil 

Eğitmen - Kaptan

IMG_0582_edited.png

Gökhan Tahsin  Sönmez

Genel Müdür