top of page

Rekorun Tarihçesi 

Türkiye turu rekoru denemeleri 2021 yılında başlamış olup uluslar arası Offshore yelken yarışçısı Tolga Pamir ' in rekoru tek başına bitirerek ülke denizcilerimizi bu parkuru yapmaya çağırmasıyla başlamıştır. Bu çağrıya ilk cevabı veren Tolga ve Atilla Gökova kardeşlerin duo sınıfında bitirdiği parkur günden güne geliştirilmekte ve Hopa ' dan başlayarak İskenderun ' da biten hiç duraksız , motorsuz ve dış yardımsız bu parkurun ülke denizciliğimize katacaklarını günden güne ön plana çıkmaktadır Rekoru tarihçesi ise ,  

2021 

Tolga Pamir 

Türkiye rekorunu ilk deneyen uluslarası açık deniz yarışçımız Tolga Pamir referans zamanlaması olması adına simgle handed sınıfında parkuru 16 günde bitirerek türkiye rekorunun hikayesini başlattı ve türk denizcilerini 3 ana kategoride bu parkuru yapmaya davet etti. 

2022 Mayıs 

Tolga & Atilla Gökova 

Tolga Pamir ' in türk denizcilerine yaptığı çağrıyı ilk kabul eden denizciler olarak parkuru 13 gün 15 saatte bitiren ilk Duo ekibi oldular. 

2022 Haziran 

Başak Mirelli 

Single handed ( Tek kişilik ) sınıfta rekor parkurunu denedi ancak teknik arıza sebebi ile Karadenizde parkuru terk etti. 

2022 Haziran

Tolga Pamir &

Sevda Ersezer

Türkiye rekoru parkurunu Duo sınıfında 11 gün 20 saat 23 dakikaya indirdiler.

2023 Haziran

Atilla Gökova ekibi Haziran ayında gerçekleştirdiği ekipli sınıfı denemesindne teknik arızalardan dolayı parkurun 1200. milinde çekilme kararı alarak parkuru terk etti.

IMG_4719.JPG

Dörtdeniz bir rekor ekibi olarak Doğukan Kandemir ve Candan Erken Güven ikilisi rekor parkurunun süresini 11 gün 13 saat ve 58 dakikaya indirerek rekorun yeni sahibi oldular. 

2023 Haziran 
bottom of page