top of page
CBEB4E6A-A717-4531-B070-8FA465AA621F.heic

Makaleler 

Amatör denizci adayların işine yarayacak aydınlatıcı bilgiler ve bu yıla kadar verdiğimiz hizmetlerin yanı sıra önemsediğimiz konuları ele aldığımız makalelerimiz ihtiyacınız olacak bir rehber edasında kurgulanmaktadır. Atilla Gökova ' nin yazı dili ile gerçek bilgiler doğrultusunda keyifli bir okumaya davet ediyoruz sizleri.

Yelken Eğitiminde Nelere Dikkat Etmeliyim ? 

Göreceli ve kavramsal bir konu olan yelken eğitimi ülkemizde ve başka ülkelerde majör farklılıklar gösteren ancak bilinç düzeyi olarak bilgiye dayalı bir esas olduğu için iyi araştırılması gereken bir konudur. Çünkü eksik yada yanlış bilginin deniz de cezası maalesef ağırdır. 

Yelken eğitiminin ülkemizde bir standardizasyonu maalesef doğru anlamda bulunmamakta. Türk yelken federasyonu her ne kadar bunu geliştirmeye çalışsada kurallar , denetim mekanizması ve müfredat maalesef oldukça yetersiz durumda. Bizde yelken federasyonuna bağlı bir kurum olsakta kendi deneyimlerimiz ve bilgilerimizi kursiyerlerimize sunuyor ve standart bir sistem yerine denizde işinize yarayacak gerçek anlatımlara yer veriyoruz. 

Yelken eğitimi almadan önce araştırmanız gereken en önemli konu eğitmeninizin denizcilik geçmişidir ve neye ulaşmak istediğiniz bu anlamda çok önemlidir. Harika bir tatil hayal ediyorsanız yelken eğitiminiz noksan , iyi bir eğitim hayal ediyorsanız konforunuz eksik olacaktır. Bu gerçekliği kabul ederek seçimlerinizi yapmak sizlerin gelecekteki denizcilik yaşamında kazasız , hasarsız ve yetkin bir şekilde denizcilik serüveni yaşamanıza sebep olacaktır. Ancak eğlenceyi ön plana almak maalesef gelişiminizi oldukça yavaştacaktır. 

 

Eğitim teknesi tüm konfor unsurlarını barındıran ve büyük konfor sunan tekneler değildir. Eğitim tekneleri analog tabanlı , kursiyere arızalar durumunda çözümüde anlatabilecek kabiliyette , manevra kabiliyetleri güçlü ve trim unsurları eksiksiz tekneler olmalıdır ki yelkenin ve teknenin kabiliyet alanı karşı tarafa yansıtılabilsin. 

 

Teknolojiye karşı değiliz , ancak analog sistemleri öğrenmeden , geleneksel navigosyonu bilmeden , denizden insan kurtarma manevrasına hakim olmadan amatör bile olsa kaptan ünvanı taşınmaz ve güvenle seyir yapılamaz. Bu yüzden teknelerimizde bu ilkeler ile tasarlanır ve sizlere trim , tekne hakimiyetini doğru yansıtabilmek için kurgulanır. Yarın satın alacağınız teknede her şey elektronik ve otomatik olsa bile bizden alacağınız bilgiler sizleri bozulan enstrumanların yokluğunda tamiratınıza kadar yetkin kılacaktır. 

 

YANAŞMA VE AYRILMA KONUSU 

 

Ülkemizde amatör denizcilerin en çok sakındığı ve öğrenmek için acele ettikleri konu yanaşma ve ayrılmadır. Aslında en kolay , zamanla deneyim ile öğrenilen bu konu diğer tüm konulardan önemsizdir çünkü yanaşıyorsanız bir limana vardınız , ayrılıyorsanız hala bir limandasınız demektir. Bizim size aktarmaya çalışacaklarımız o limana nasıl varacağınızın rehberidir , vardıktan sonra zaten güvendesiniz. 
 

Yanaşma ayrılma eğitimleri için ayrı sınıflar açsakta önceliğimiz yelken becerilerinizi arttırmaktır ve inanın tahmin ettiğinizden çok daha kolay bir konudur. 
 

IMG_0295.JPG
bottom of page